Nasza Dzielnica

Radziejów od 1975 roku jest jedną z 27 dzielnic Miasta Rybnika, leży na jego południowym skraju, sąsiadując z dzielnicami Chwałowice, Zamysłów, Niedobczyce, Popielów, oraz z Gminą Jankowice.

Zachód słońca nad Mośnikiem. Fot. Agata Lubańska

Dom Przyjęć IWONA

Dom Przyjęć IWONA Fot. Agnieszka Urbaś

Charakterystyczna jednorodzinna zabudowa i wielkie obszary wysokiej i niskiej zieleni sprawiają, że jest to Dzielnica spokojna i cicha. Radziejów jest siedzibą kilku niewielkich firm., których dobra marka jest znana nie tylko w najbliższej okolicy. Dodatkowym walorem przyrodniczym i krajobrazowym są dwa zbiorniki wodne powstałe na skutek eksploatacji górniczej okolicznych kopalń: mniejszy zwany Waldwiza i większy na Mośniku. Te zakątki cieszą oko o każdej porze roku.

 

 

Boisko MKS32 Radziejów

Boisko MKS32 Radziejów. Fot. Agnieszka Urbaś

Niezwykle aktywnie działa tu Klub Sportowy MKS 32 Radziejów, Koło Gospodyń Wiejskich i Koło Emerytów.

Kościół parafialny

Kościół Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej

Kilkusetletnia Historia Dzielnicy stanowi podstawę do dumy. Dziś Radziejów , wraz z sąsiednią Dzielnicą Popielów tworzą „unię parafialną” p.w. Trójcy Przenajświętszej. Obecny kościół, którego budowa ruszyła w 1933 roku, jest dziś sercem duchowym Parafii.

 

 

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa upamiętniająca kościół p.w. Św. Anny

Niestety, zabytkowy, drewniany kościół z końca XVw. p.w. św. Anny, który stał na terenie tutejszego cmentarza spłonął latem 1942 roku na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej. W 2003 roku w miejscu gdzie stał wmurowano tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą przedstawiającą jego wygląd. W Dzielnicy ma swoją siedzibę Gimnazjum Nr 13 Im. Jana III Sobieskiego.

Familok. Fot. Agnieszka Urbaś

Familok

 

 

 

Pozostałością po działających tu szybach kopalnianych (Szyb Marcin) są Familoki których estetyka budzi w Dzielnicy spore emocje.*) *) Ten tekst napisano w listopadzie 2015 roku. We wrześniu 2016 roku jedna z naszych „bolączek” zmieniła swój wygląd. Dzięki staraniom Rady i Zarządu Dzielnicy oraz pomocy władz Miasta wyremontowano fasadę „Familoka”. Zdjęcia na dole strony.

Nasz problem Fot. MB

Nasz problem Fot. MB

 

Są też inne problemy, nieobce i innym Dzielnicom. Naszą wielką bolączką jest pustostan na skrzyżowaniu ul. Trzech Krzyży na przeciw Kapliczki. Stan techniczny tego pierwszego i stan posesji zagrażają życiu przechodzących osób. Obecnie trwająposzukiwania potencjalnych spadkobierców poprzednich właścicieli (sprawą zajmuje się UM Miasta).

 

 

Familok Zdj. MB

Familok Zdj. MB

Familok Zdj. MB

Familok Zdj. MB

Familok Zdj. MB

Familok Zdj. MB

 

 

 

 

 

Kod pocztowy: 44- 274
Liczba mieszkańców: ok. 1 900(stan na dzień 31 grudnia 2013 r. – liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy)
DOJAZD z centrum Rybnika liniami autobusowymi 5, 22, 23

CIEKAWOSTKI W DZIELNICY
200-letni dąb na radziejowskim cmentarzu, zabytkowa Kapliczka

 

Komentarze są wyłączone.